27 жовтня 2016 року в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича відкрився унікальний мистецький проект Народного художника України Мирослава Отковича ,,Нація, історія, культура”. Захід відбувався за підтримки першого віце-прем’єр-міністра України Степана Кубіва.
,,Історія – це не те, що можна написати штучно. Це те, що потрібно осмислювати. Зараз такий час, що не можемо продовжувати оцінювати історію лише в романтико-трагедійному ключі, мусимо робити висновки”, - з такими словами Мирослав Откович звернувся до усіх присутніх і підкреслив: духовність – головна коштовність нації, бо за відсутність духовності можна надто дорого поплатитися.
У рамках проекту ,,Нація, історія, культура” відкрилася виставка ,,Король Данило. Галицько-Волинське князівство. Княжа церква св. Миколая у Львові”.
Авторами ідеї виставки є о. Андрій Дуда - настоятель церкви св. Миколая, і Тарас Откович - мистецтвознавець, завідувач Львівської філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України. Координатор виставки – Оксана Олексюк.
Унікальні експонати (оригінали та копії) періоду княжої доби пропонуються до огляду у Шевченківській залі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, ознайомитися з ними можна до 15 листопада.
Захід розпочався з молебня перед початком всякого доброго діла у домовому храмі Іоанна Нового, який очолив митр. прот. Микола Щербань.
Поважну львівську делегацію у стінах архітектурної перлини – Резиденції митрополитів Буковини і Далмації (сучасний Центральний корпус ЧНУ) привітала адміністрація нашого навчального закладу, обласна та міська влада, науковці, студентство і просто небайдужі поціновувачі мистецтва, історії та культури.
Ректор Чернівецького національного університету, професор Степан Мельничук так звернувся до авторів і учасників проекту ,,Нація, історія, культура”: ,,Чудово, що у наш час (важкий і суперечливий) є люди, які турбуються про вічне. Історія нашої країни завжди становила інтерес для буковинських науковців та освітньо-культурних діячів, проте у тонкощі саме часів правління короля Данила Галицького, зізнаюся, ми ще не заглиблювалися”.
Унікальним мистецьким подарунком від львівських гостей було виконання рідкісних українських пісень (церковних і світських) періоду ХІІ-ХІІІ століття. Відома українська актриса, співачка, педагог, Лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Наталія Половинка виконала старовинні українські пісні ,,Коли б мені доля” (народна, у записі Миколи Лисенка), ,,Ой ти птичко жолтобоко” (слова Г. Сковороди), давній напів ,,Богородице Діво” та ні. Не менше вразила старовинним репертуаром та Державна академічна чоловіча хорова капела «Дударик» (художній керівник і диригент Дмитро Кацал).
Уроки духовності, уроки історії – наскільки вони співзвучні? Отець Андрій Дуда припускає, що їх взаємозв’язок лише посилюється з часом. ,,Якщо говорити про унікальні церковні пам’ятки архітектури, котрі багато скажіть і про духовність, і про історію, то, без сумніву, такою знаковою спорудою є церква св.Миколая. У ній сповідалися і молилися князі, ця церква пам’ятає дуже багато. Україна може розродитися і відродитися своїми архітектурними пам’ятками лише тоді, коли ми розумітимемо їх роль”.
Організатори виставки зізнаються: щиро раді, що вона потрапила до Чернівців, адже це унікальний край з непростою історією, тому він однозначно сприйме такий матеріал з усією глибиною і шаною.
За матеріалами ЧНУ ім. Ю. Федьковича
|