Богословське відділення / Вечірня Літургія у свято Благовіщення Пресвятої Богородиці (додано відео),
: ГОЛОВНА :: ІСТОРІЯ ФАКУЛЬТЕТУ :: НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС :: ВИКЛАДАЧІ :: СТУДЕНТИ :: АБІТУРІЄНТУ :: ВИПУСКНИКИ :
: ХРАМИ :: КОНТАКТИ :: БІБЛІОТЕКА :: Студентське товариство «ACADEMIA ORTHODOXA» :: Державне визнання документів про вищу духовну освіту :: Переведення на навчання/Придбання другої вищої освіти :

Розклад занять



Наш банер




Вечірня Літургія у свято Благовіщення Пресвятої Богородиці (додано відео)

25 березня / 7 квітня,  в день свята Благовіщення Пресвятої Богородиці, в домовому храмі святого вмуч. Іоанна Нового резиденції митрополитів Буковини і Далмації вже неоднорозаво звершували повні вечірні Літургії (2014, 2015, 2016).

Дні Чотиридесятниці крім посту вшановуються і особливим богослужінням. Їх особливістю є те, що за винятком суботи та неділі в Чотиридесятницю не звершується Євхаристія. Причиною такої заборони було те , що літургія по місцях продовжувала з'єднуватися з агапами, відповідно, супроводжувалася багатою та вишуканою трапезою.

Відсутність щоденних літургій в Чотиридесятницю компенсовується іншими богослужіннями.

Щоб не позбавляти віруючих таємничого спілкування з Господом і разом з тим не порушувати посту і покаяння звершенням урочистої повної літургії Шостий Вселенський Собор 52-м правилом затвердив в дні Святої Чотиридесятниці повсюдне звершення Ранішеосвяченої літургії.

Дуже часто ми забуваємо про те, що ця Літургія – це вечірнє богослужіння під час якого віруючим пропонуються для причастя Святі Дари. Вечірня – богослужіння тихе й скромне.

Євхаристія, на відміну від усіх інших богослужінь, не має одного встановленого часу звершення. За задумом, час її звершення залежить від дня, в який вона відбувається. Так, по великих святах відповідно до 8 розділу Типікону належить служити Літургію дуже рано: «в неділю Літургія відбувається на початку третьої години (9:00 ранку). Але коли свято без всеношної то і Євхаристія звершується пізніше, а в малі свята іще пізніше – в 8 розділі Типікону вказано про те, що в суботу Літургія відбувається на початку четвертої години (10 година ранку), а в менші свята і інші дні відбувається на початку п'ятої години (11 година). Нарешті, в дні суворого посту, до Причастя належить підходити уже після полудня.

Оскільки в даний час ці правила призабуті, для більшості залишається не ясним, чому ж сьогодні, у свято Благовіщення літургія починається вечірньою...

Сама суть цих правил єдина і проста: Євхаристія є завершальним етапом приготування до неї, тому то і час її звершення залежить від протяжності посту, що готує нас до неї.

Оскільки за Уставом у Великий піст тільки надвечір дозволяється вживати їжу, то й Літургію у ці дні належить звершувати ближче до вечора, "в 9-й годині", тобто в 15 годин за звичним для нас обчисленням часу доби.

За тією ж логікою, у святвечір Різдва і Богоявлення, дні суворого посту, Євхаристія повинна звершуватися після вечірні.

Ці правила можуть здаватися незрозумілими або застарілими або просто другорядними, але насправді вони показують основний принцип православної богослужбової духовності: Євхаристія є вершиною приготування до зустрічі з Христом. У Церкві найголовнішим виразником такого приготування є піст. Досконалий піст вінчається Причастям, котре у будні дні Чотиридесятниці повинне відбуватися підчас вечірньої.

Але оскільки утримання протягом майже всього дня від їжі та пиття для багатьох є надто важке, то з плином часу Літургію Ранішосвячених Дарів стали здійснювати у все більш і більш ранні години. І нині ця Літургія уже звершується у першій половині дня, хоч це і суперечить Уставу (на літургії вже згадуються святі наступного дня, тому звершувати цю службу вранці трохи дивно) і логіці устрою денного богослужіння.

Сенс вечірньої літургії – зовсім не в тому, щоб дати можливість причаститися після роботи, а в посиленні посту (в даному випадку потрібне повне утримання від споживання їжі). У такий день причасники повинні тримати піст не до ранкової служби, як завжди, а до другої половини дня. Таким чином, при здійсненні літургії Ранішосвячених Дарів ввечері піст стає більш суворим.

6-7 квітня 2017 року в університетському храмі Трьох Святителів було відслужено уставні богослужіння: всенічне бдіння та першу літургію.

У сам день свята (25 березня / 7 квітня 2017 року) о 15 годині в домовому храмі святого вмуч. Іоанна Нового резиденції митрополитів Буковини і Далмації було звершено уставні богослужіння: 9 час, зображільні та вечірню з Літургією св. Іоанна Золотоустого. Богослужіння звершив клірик храму Трьох Святителів прот. Миколай Лагодич у співслужінні диякона Ігоря Луцана – викладача Богословського відділення.

dsc_0571_500

dsc_0573_500

dsc_0579_500

dsc_0583_500

dsc_0585_500

Незважаючи на пізній час завершення вечірніх Літургій (літургічний піст триває майже 17 годин) в університетському храмі Трьох Святителів  вірних на них постійно збільшується.

dsc_0587_500

dsc_0586_500

Після Божественної Літургії прот. Миколай Лагодич виголосив проповідь та привітав всіх з святом.

dsc_0593_500

dsc_0595_500


Версія для друку
Автор: fmykolaj
Дата створення: 2017-04-07
Рубрика: Богослужіння
Перегляди: 868

Пошук

Наші друзі

Івано-Франківський Богословський Інститут ім. преп. Феодосія Манявського

Вища Богословська Академія при Івано-Франківському Єпархіальному Управлінні ПЦУ

Київська Православна Богословська Академія

Дніпровська Духовна Семінарія

Львівська Православна Богословська Академія

Волинська Православна Богословська Академія

cerkva.te.ua

Рівненська духовна семінарія

Львівська духовна семінарія святого апостола і євангелиста Іоана Богослова


eXTReMe Tracker

Пишіть нам. Е-mail:
Всі тексти, зображення, ілюстрації та інший вміст цього веб-сайту є власністю
Богословського відділення КПБА при ФТФ ЧНУ ім. Ю. Федьковича.
При використанні будь-якої інформації з даного сайту посилання
на
www.bogoslov.cv.uaОБОВ’ЯЗКОВЕ.