Богословське відділення / В день згадування першого (IV ст.) та другого (452 р.) знайдення голови св. Іоана Предтечі в університетських храмах були відслужені уставні богослужіння,
: ГОЛОВНА :: ІСТОРІЯ ФАКУЛЬТЕТУ :: НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС :: ВИКЛАДАЧІ :: СТУДЕНТИ :: АБІТУРІЄНТУ :: ВИПУСКНИКИ :
: ХРАМИ :: КОНТАКТИ :: БІБЛІОТЕКА :: Студентське товариство «ACADEMIA ORTHODOXA» :: Державне визнання документів про вищу духовну освіту :: Переведення на навчання/Придбання другої вищої освіти :

Розклад занять



Наш банер




В день згадування першого (IV ст.) та другого (452 р.) знайдення голови св. Іоана Предтечі в університетських храмах були відслужені уставні богослужіння

У п’ятницю, 24лютого/9 березня 2018 року, з нагоди згадування Святою Православною Церквою першого (IV ст.) і другого (452 р.) знайдення голови св. Іоана Предтечі в університетських храмах були відслужені уставні богослужіння.

У храмі Трьох Святителів богослужіння очолив настоятель парафії св. пророка Іллі м. Заліщики Тернопільської єпархії  свящ. Богдан Сливка у співслужінні настоятеля храму Покрови Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії свящ. Миколая Шкрібляка, свящ. Георгія Хильчука – клірика Херсонської єпархії та диякона Ігоря Луцана.

По завершені літургії була відслужена літія за в Бозі спочилих.

dsc_2340_500

dsc_2350_500

dsc_2358_500

dsc_2361_500

dsc_2371_500_01

dsc_2376_500

dsc_2378_500

dsc_2379_500

dsc_2384_500

dsc_2387_500

dsc_2391_500

dsc_2395_500

dsc_2399_500

О 15 годині в домовому храмі святого вмуч. Іоанна Нового резиденції митрополитів Буковини і Далмації було звершено вечірню Літургію Ранішосвячених Дарів.

Богослужіння звершив клірик храму Трьох Святителів прот. Миколай Лагодич.

Незважаючи на пізний час завершення вечірніх Літургій Ранішосвячених Дарів (літургічний піст триває майже 17 годин) в університетських храмах постійно є причасники.

dsc_2401_500

dsc_2402_500

dsc_2404_500

dsc_2408_500

dsc_2412_500

dsc_24171_500

dsc_2419_500

dsc_2424_500

dsc_2421_500

dsc_2423_500

dsc_2428_500
Дуже часто ми забуваємо про те, що Літургія Ранішосвячених Дарів – це вечірнє богослужіння під час якого віруючим пропонуються для причастя Святі Дари, Котрі освячені на попередній повній Літургії за чином св. Василія Великого або св. Іоанна Золотоустого і зберігаються на престолі. Вечірня – богослужіння тихе й скромне.
Шостий Вселенський Собор 52-м правилом затвердив повсюдне звершенення Ранішеосвяченої літургії в дні Святої Чотиридесятниці, щоб не позбавляти віруючих таємничого спілкування з Господом і разом з тим не порушувати посту і покаяння звершенням урочистої повної літургії.
Євхаристія, на відміну від усіх інших богослужінь, не має одного встановленого часу звершення. За задумом, час її звершення залежить від дня, в який вона відбувається. Так, по великих святах відповідно до 8 розділу Типікону належить служити Літургію дуже рано: «в неділю Літургія відбувається на початку третьої години (9:00 ранку). Але коли свято без всеношної то і Євхаристія звершується пізніше, а в малі свята іще пізніше – в 8 розділі Типікону вказано про те, що в суботу Літургія відбувається на початку четвертої години (10 година ранку), а в менші свята і інші дні відбувається на початку п’ятої години (11 година). Нарешті, в дні суворого посту, до Причастя належить підходити уже після полудня.
Оскільки в даний час ці правила призабуті, для більшості залишається не ясним, чому ж наприклад у Святвечір повна літургія починається вечірньою…
Сама суть цих правил єдина і проста: Євхаристія є завершеним етапом приготування до неї, тому то і час її звершення залежить від протяжності посту, що готує нас до неї.
Оскільки за Уставом у Великий піст тільки надвечір дозволяється вживати їжу, то й Літургію Ранішосвячених Дарів належить звершувати ближче до вечора, “в 9-й годині”, тобто в 15 годин за звичним для нас обчисленням часу доби. За тією ж логікою, у святвечір Різдва і Богоявлення, дні суворого посту, Євхаристія повинна звершуватися після вечірні.
Ці правила можуть здаватися незрозумілими або застарілими або просто другорядними, але насправді вони показують основний принцип православної богослужбової духовності: Євхаристія є вершиною приготування до зустрічі з Христом. У Церкві найголовнішим виразником такого приготування є піст. Досконалий піст вінчається Причастям, котре на літургії Ранішосвячених Дарів це відбувається підчас вечірньої.
Але оскільки утримання протягом майже всього дня від їжі та пиття для багатьох є надто важке, то з плином часу Літургію Ранішосвячених Дарів стали здійснювати у все більш і більш ранні години. І нині ця Літургія уже звершується у першій половині дня, хоч це і суперечить Уставу (на літургії вже згадуються святі наступного дня, тому звершувати цю службу вранці трохи дивно) і логіці устрою денного богослужіння.
Тому 28 листопада 1968 року на засідання Священного Синоду Руської Православної Церкви було прийнято  постанову про звершення Божественної літургії Ранішосвячених Дарів ввечері. Синод також постановив й те, що при здійсненні Божественної літургії Ранішосвячених Дарів у вечірні години літургічний піст повинен тривати не менше шести годин.
Багато вірян з рішення Синоду зробили свої висновки: на вечірній Літургії Ранішосвячених Дарів можна «причаститися після роботи» поснідавши йдучи на роботу, але таке твердження суперечить логіці уставу. Сенс вечірньої літургії – зовсім не в тому, щоб дати можливість причаститися після роботи, а в посиленні посту (в даному випадку потрібне повне утримання від споживання їжі). У такий день причасники повинні тримати піст не до ранкової служби, як завжди, а до другої половини дня. Таким чином, при здійсненні літургії Ранішосвячених Дарів ввечері піст стає більш суворим.


Версія для друку
Автор: fmykolaj
Дата створення: 2018-03-09
Рубрика: Богослужіння
Перегляди: 715

Пошук

Наші друзі

Івано-Франківський Богословський Інститут ім. преп. Феодосія Манявського

Вища Богословська Академія при Івано-Франківському Єпархіальному Управлінні ПЦУ

Київська Православна Богословська Академія

Дніпровська Духовна Семінарія

Львівська Православна Богословська Академія

Волинська Православна Богословська Академія

cerkva.te.ua

Рівненська духовна семінарія

Львівська духовна семінарія святого апостола і євангелиста Іоана Богослова


eXTReMe Tracker

Пишіть нам. Е-mail:
Всі тексти, зображення, ілюстрації та інший вміст цього веб-сайту є власністю
Богословського відділення КПБА при ФТФ ЧНУ ім. Ю. Федьковича.
При використанні будь-якої інформації з даного сайту посилання
на
www.bogoslov.cv.uaОБОВ’ЯЗКОВЕ.