Штучний Голод 1932-1933 років – один із наймасштабніших злочинів більшовицького режиму, від якого загинули мільйони українців. Варто задуматися: чи можна відшукати у світовій історії подібні аналоги? І однозначно відповісти: ні. Голодомор – це соціальна катастрофа українства, геноцид українського народу, трагедія всесвітнього рівня.
Що показово, у часи радянського режиму на території СРСР було заборонено згадувати про цю страшну сторінку історії, вона не визнавалася керівництвом, ніде та ніяк не афішувалася, і тим більше – пам'ять загиблих ніхто не вшановував. У той же час, зарубіжжя навпаки визнавало факт геноциду, про нього говорили, писали у засобах масової інформації, засуджували, розслідували і не давали забути. Історичну реальність Голодомору 1932-1933 років в Україні на офіційному рівні визнали понад 70 країн світу, актом геноциду – 13 країн. І лише у 1987 році вперше на урядовому рівні в радянській Україні вголос пролунало слово «голод 1933 року».
Ці та інші невідомі загалу деталі історії висвітлені у чи не єдиному в Чернівцях науково-популярному виданні «Голодомор 1932-1933 рр. в УСРР і українська діаспора Північної Америки», до якого читачі звертаються вже 10 років поспіль (рік випуску – 2010). У ньому зібрано чимало офіційної інформації з приводу наполегливої боротьби української діаспори США і Канади за правду про Великий Голод з посиланнями на закордонну пресу, художні та наукові видання, друковану продукцію того часу (листівки, марки, буклети, плакати тощо), історичні світлини та інші беззаперечні докази достовірності.
Авторами унікальної для Чернівців книги є проректорка з науково-педагогічної роботи з питань навчально-виховного процесу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, докторка історичних наук Тамара Марусик, і старша наукова співробітниця Інституту історії України НАН України, кандидатка історичних наук Олена Ковальчук. До речі, саме Тамара Марусик, перебуваючи у Кембриджському університеті, взяла участь у відкритті виставки «Люди помирають з голоду», де були оприлюднені щоденники англійського журналіста Джона Гаретта, який вперше заявив про страшні події Голодомору в Україні. На сторінках книги опубліковано інтерв’ю з професором українських студій Кембриджського університету та організатором виставки Рорі Фініним, зусиллями якого правда про Голодомор була донесена до молодого покоління.
До слова, 19 листопада поточного року відбулася ІV Міжнародна науково-практична конференція «Міждисциплінарні підходи у дослідженні голодомору-геноциду», до організації та проведення якої долучився і Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
Безперечно, голодомор не оминув жодної людської оселі. І запалені сьогодні на літургії свічі – це земні вогники світлих поминань про тих, хто назавжди у Вічності… Традиційно День пам’яті жертв голодоморів відзначається щорічно у четверту суботу листопада. Таким чином, цього року пам’ять загиблих від штучного голоду Україна вшановує завтра, 28 листопада, коли всі небайдужі можуть хвилиною мовчання або молитвою вшанувати заморених голодом співвітчизників.
|