Різдвяні урочистості в Бродах |
9 січня 2011 року, на третій день Різдвяних свят, в день пам`яті праведного Йосифа Обручника, Давида царя, Якова брата Господнього та святого апостола першомученика і архідиякона Стефана, Високопреосвященний митрополит Львівський і Сокальський Димитрій відвідав місто Броди Львівської області.
У храмі святих первоверховних апостолів Петра і Павла архіпастир звершив Божественну літургію. Перед літургією на подвір’ї храму митрополита Димитрія зустрів з хлібом-сіллю голова Бродівської районної державної адміністрації Віктор Гузь. За богослужінням Владиці співслужив секретар Львівсько-Сокальської єпархії митр. прот. Володимир Бачинський, благочинний Бродівського району митр. прот. Василь Шира, настоятель храму прот. Степан Шира та духовенство єпархії.
На запрошення настоятель храму свящ. Степана Шири, випускника філософсько-теологічного факультету ЧНУ, за богослужінням Владиці співслужив доцент Богословського відділення свящ. Миколай Лагодич. На малому вході, під час Божественної Літургії, за ревні труди на славу Божу та активну працю при возведенні святині, архіпастир возвів в сан протоієрея настоятеля церкви священика Степана Ширу. Окрім духовенства та численних вірних за Божественною літургією молились представники влади, а саме – голова Львівської обласної ради Ігор Панькевич, голова Бродівської районної державної адміністрації Віктор Гузь, заступник голови районної державної адміністрації Марія Пасічник; начальник Бродівського РВУ СБУ Юрій Базюта; начальник районної автоінпекції (ДАІ) Михайло Швець, начальник Бродівської дистанції колії Микола Байцер, суддя львівського апеляційного суду Ігор Олендер, а також представники влади Волинської та Рівненської державних адміністрацій. Своїм співом богослужіння прикрасив чоловічий октет "Орфей". На завершення урочистостей Владика Димитрій сердечно привітав паству з Різдвом Христовим та в повчальній проповіді розкрив духовний зміст свята, звернувши увагу присутніх на те, що запорукою майбутнього вічного життя є те смирення і любов які Богомладенець-Христос приніс на землю. Адже велич мученицького подвигу святого архідиякона Стефана стала передусім виявом його смирення та духовного осмислення високого обов’язку служіння істині. Владика побажав віруючим, щоб у ці святкові дні Новонароджений Спаситель родився насамперед у серці кожної людини, та щоб кожен в любові та взаємодії один до одного ніс свій, даний від Бога хрест, заради вічного життя у Царстві небесному.
Завершилося богослужіння виконанням традиційного многолітня та архієрейським благословенням пастви.
Довідка: Станом на 10 січня 2011 р. до Бродівського благочиння Львівсько-Сокальської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату належить 9 парафій, у них (згідно зі штатним реєстром) служить 7 священиків. Благочинний – митрофорний протоієрей Василь Шира.
Історична довідка: Броди – районний центр, розташований у північно-східній частині Львівської області за 93 км від Львова. Назва міста походить переправ через річки з непрохідними болотистими заплавами, поблизу яких воно розбудоване. Перша згадка про Броди в історичних джерелах сягає XI ст. До об'єднання Галицького і Володимирського князівств князем Романом Мстиславичем 1199 р. Броди виконували роль прикордонної фортеці Перемишльської волості Волинської землі. 1241 р. літописні Броди, як і багато інших руських городів, були знищені монголо-татарами. 1441 р. польський і угорський король Владислав ІІІ надав у Буді привілей, згідно з яким місто передавалося Янові Сеніньському за заслуги в обороні руських земель від татар “на вічні часи”. 1584 р. король Речі Посполитої Стефан Баторій своїм привілеєм дозволив магнатам Жолкевським побудувати замок і заснувати нове місто на магдебурзькому праві. Місто отримало назву ”Любич” від родинного герба Жолкевських “Любичі”. В кінці ХVІ ст. Любич почали звати Бродами. В історії міста залишив свій слід і Гійом Левассер де Боплан (1600-1673 рр.) –відомий французький інженер, військовий архітектор, картограф, врешті – автор славнозвісного “Опису України”. Саме він є автором замкових оборонних споруд у Барі, Кодаку, Кам’янці та інших містах, чим започаткував поширення на цих землях зразків нових голандських фортифікаційних споруд. Він же став одним з творців Підгорецького замку, а також, у 1630-х рр., планувань та фортифікації міста Бродів. Згідно з заповітом Станіслава Конецпольського 1682 р., замок і місто перейшли у власність королевича Якуба Собеського До 1787 року Броди були центром окружного уряду, а після перенесення його до Золочева вони були підпорядковані Золочівському округові. З 1866 року місто стало центром Бродівського повіту. У роки першої світової війни (1914-1918рр.) територія Бродівщини перебувала в зоні бойових дій. Лінія фронту тричі переходила через територію повіту: на початку серпня 1914, у червні 1915 і в липні 1916 р. У 1919 – 1939 рр. Бродівський повіт належав до Тернопільського воєводства. |