«ПОЄДНУЄМО НАВЧАННЯ, РОБОТУ ТА МУЗИКУ. І ВСЕ ЦЕ НАМ ПОДОБАЄТЬСЯ»

§     ЗНАЙОМСТВО ЗБЛИЗЬКА

«ПОЄДНУЄМО НАВЧАННЯ, РОБОТУ ТА МУЗИКУ. І ВСЕ ЦЕ НАМ ПОДОБАЄТЬСЯ»

 Пропонуємо до уваги відвідувачів нашого сайту інтерв'ю журналіста газети ,.Чернівці" з учасниками вокального ансамблю Богословського відділення - ,,МЕНЕСТРЕЛЬ".

Ансамбль студентів-теологів «Менестрель» - частий гість багатьох чернівецьких концертів. І виконує колектив не лише духовні твори.
У ці дні ми переживаємо час, коли скрізь звучать колядки - особливі пісні, що розповідають про народження Христа. І хто, як не майбутні священики, можуть найпроникливіше та найчуттєвіше це передати. Але оскільки учасники ансамблю «Менестрель» є прихильниками творчості відомої української вокальної формації «Піккардійська терція», то не дивно, що колектив виконує чимало пісень з репертуару саме цього гурту. Творчість хлопців уже мали нагоду неодноразово оцінити чернівчани, адже «Менестрель» часто виступає на різноманітних заходах. А поміж ними - навчання, робота і ще одна творчість - спів у церковному хорі. Напередодні великих церковних свят і кожного недільного ранку учасники ансамблю співають у хорі під час Божественної літургії в університетському храмі Трьох Святителів. Власне, багато людей тому й люблять приходити у цей храм - щоби послухати прекрасне звучання церковних творів відомих композиторів у виконанні чоловічого хору богословського відділення.

 

_dsc0179_500

- Церковний спів у храмі має дуже важливе значення, - розповідає керівник хору та ансамблю «Менестрель» Ігор Луцан. - І саме під час богослужінь він відіграє особливу роль, духовно підносячи людину від землі до неба, надаючи їй відчуття легкості та насолоди. Людина потрапляє у таку атмосферу, де може по-особливому замислитися над своїм життям, вчинками. Як правило, ми намагаємося підбирати для хору репертуар саме українських композиторів - твори, призначені для виконання під час церковних богослужінь. Кожний, хто прагне до священицького служіння, повинен пам'ятати, що професія, а краще сказати - покликання до священства - тісно переплітається із мистецтвом музики та співу, які є невід'ємними компонентами у Святій літургії. А ось уже в ансамблі «Менестрель» хлопці і колядують, і співають українські пісні, і твори про кохання. Беручи участь у різноманітних конкурсах, зазвичай, отримують лише перші місця.
- Специфіка нашого ансамблю полягає в тому, - продовжує Ігор, - що він є творчим колективом філософсько-теологічного факультету ЧНУ, але всі його учасники - саме теологи, тобто майбутні священики. Можна сказати, що ансамбль «Менестрель» за короткий час існування мав два творчі життя. Його історія розпочалася ще у 2003 році. Ініціатором створення ансамб-лю був нинішній викладач богословського відділення отець Микола Марусяк, а на той час - просто студент із музичною школою за плечима. У ті роки хору як такого на богословському відділенні не було, ос-кільки університетський храм ще не діяв. Лише раз на рік - на Пасху - там відбувалося святкове Богослужіння. Коли ж в університетському храмі почали проводити літургії кожного дня, у свята та у неділі, постала проблема у створенні хору. Ініціатива заснування теж належить отцю Миколі Марусяку. В колективі співали усі одногрупники, а також кілька студентів-теологів із інших академгруп. Майже в усіх за плечима - музична школа. А потім, паралельно, хлопці створили й ансамбль, який назвали «Менестрель». У 2005 році студенти-теологи, які відігравали визначальну роль при храмі, закінчили університет, тож, відповідно, діяльність ансамблю «Менестрель» теж закінчилася. Лише п'ятеро хористів залишилося співати при храмі Трьох Святителів. У 2006-му нас прийняли на перший курс філософсько-теологічного факультету і чотирьох молодих хлопців, після професійного прослуховування, взяли в хор. І вже тоді саме з їхньої ініціативи був відроджений ансамбль «Менестрель». На самому початку колектив мав у своєму репертуарі всього дві пісні - «Йшли корови» та «Їде батько по ліщину». І вже на першому своєму конкурсі - обласному «Рідна пісня», ансамбль «Менестрель» посів перше місце - за виконання пісень «Сад ангельських пісень» з репертуару «Піккардійської терції» та «Ой, полечко-поле» - з репертуару ще однієї відомої вокальної формації «ManSound». Це був 2009 рік і перший професійний старт вокалістів-теологів.

 

 

_dsc0960_500

- Кожен наш концерт дає нам піднесення, - зізнається керівник «Менестреля». - І так траплялося, що на багатьох конкурсах у нас жодного разу не було програшів, завжди - призові місця. Я впевнений: це благословення Боже. Цього року на університетському конкурсі колядок наш ансамбль виступив з колядкою «Нова радість стала» в обробці «Піккардійської терції». Дуже цікава обробка, але важка для ви-вчення. Ми вчили її три тижні. Зараз у нашому репертуарі - 12 пісень. Основа, звісно, «Піккардійської терції». Приміром, з репертуару цього колективу співаємо чудові колядки - «У неділю рано», «Нова радість", «Добрий вечір тобі» і віншування «Будьте здорові». Виконуємо також гарний твір наших буковинських авторів Віктора Рурака та Ганни Дущак «Покотилася горобина». Є в репертуарі ансамблю уже дві пісні, які належать до власної обробки, - «Я спросил у ясеня» та «Вечерний звон» (виконання латинською мовою). Навчальний семестр, що минув, був для нас дуже насиченим. Адже з виступами нас запрошували на різноманітні заходи. Ми співали під час міжнародних конференцій, на урочистостях національного університету, їздили з вітаннями до діток в інтернати... Звісно, кожен виступ починаємо з молитви, щоби Господь Бог дав нам сили донести людям наші пісні. До слова, у січні на запрошення дуету «Писанка» - Оксани Савчук та Івана Кавацюка - хор та ансамбль «Менестрель» візьме участь у концертній програмі, присвяченій Різдву Христовому. А поки що студенти-теологи поєднують навчання, роботу (дехто, між іншим, працює в університеті) і музику. І отримують від усього цього задоволення. Бо, кажуть, коли день повністю зайнятий, він прожитий не марно.

 

 Наталія Фещук 

Джерело: Газета Чернівецької міської ради  ,,ЧЕРНІВЦІ" №1 (1104) від 5 січня 2012 року