Богословське відділення / 12 вересня - день пам,
: ГОЛОВНА :: ІСТОРІЯ ФАКУЛЬТЕТУ :: НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС :: ВИКЛАДАЧІ :: СТУДЕНТИ :: АБІТУРІЄНТУ :: ВИПУСКНИКИ :
: ХРАМИ :: КОНТАКТИ :: БІБЛІОТЕКА :: Студентське товариство «ACADEMIA ORTHODOXA» :: Державне визнання документів про вищу духовну освіту :: Переведення на навчання/Придбання другої вищої освіти :

Підрозділи
Архів
Новий Завіт
Вчення дванадцятьох апостолів - Дідахі
Церковний календар. Житія святих
Богословські статті
Літургіка

Розклад занять



Наш банер




12 вересня - день пам

Святі отці наші Олександр, Іван і Павло, патріархи Константинопольські.

 

Святий Олександр був архієреєм (хорєпископом) при найсвятішому Митрофану, першому патріархові константинопольському (2) ;. Коли був скликаний перший вселенський собор в Нікеї, то на собор був посланий як ревний поборник благочестя Олександр, бо патріарх Митрофан не міг бути на соборі через свою старості, а також і через недугу тілесну. Займаючи місце патріарха на цьому соборі (тобто будучи його представником і заступником), Олександр ревно захищав віру православну проти злочестивого Арія. Коли засідання собору закінчилися, і Олександр вже повертався в Константинополь, блаженному Митрофану з'явився ангел Господній: цей ангел сповістив Митрофану про близькість його смерті і наказав призначити після себе патріархом Олександра. Ангел сказав Митрофану:

- Через десять днів ти приймеш вінець від Бога; престол ж патріаршеский нехай прийме після тебе твій співслуга Олександр.

Благочестивий цар Константин (3), разом з багатьма священиками прийшов до святійшого  патріарха Митрофана, що лежав уже на одрі смерті. Коли Костянтин запитав його, кому б він благословив передати престол патріарший після його смерті, то святий Митрофан відповів на це:

- Господь відкрив мені, що після мене престол візьме співслуга мій Олександр, воістину гідний обрання і дару Духа Святого.

Так і сталося.

Після того як святійший патріарх Митрофан відійшов до Господа, патріархом константинопольським був поставлений Олександр, який із старанністю пас словесне стадо Христово (4), відганяючи вовків, - єретиків та греків, бо не тільки з аріанами, а й з філософами гелленськими Олександру довелося вести велику боротьбу .

Так одного разу деякі з числа гелленських філософів наважилися, підійшовши до царя, викрити його в тому, що він, відкинувши древню віру батьків, а також і закони римські і грецькі, прийняв якусь нову віру і нові закони, що вело, як говорили ці філософи, не до зміцнення, а до руйнування царства. Філософи просили царя дозволити їм вступити в дебати про віру з єпископом Олександром. Цар дозволив ці дебати. Святитель Божий Олександр, хоча й не був навчений гелленської  філософії, проте, сповнений Духа Святого, не відмовився від дебатів.

Коли філософи зібралися у великому числі і виявили бажання всі одночасно вступити в дебати з християнським єпископом, то святитель запропонував їм обрати з-поміж себе одного, більш мудрого і красномовного філософа, і доручити йому вести дебати, решта ж філософи могли слухати дебати.

- Неможливо, - міркував святий Олександр, - одній людині переговорити вас всіх, кричущих і виголошуючих.

Філософи вибрали з-поміж себе одного, якого вважали більш мудрим, і представили його святителю, а самі приготувалися слухати з увагою. Починаючи дебати, святійший патріарх Олександр сказав тому філософу:

- Іменем Господа мого Ісуса Христа наказую тобі замовкнути!

І зараз у філософа відібрало мову і він став німим, так що не міг сказати жодного слова.

Тоді, всіх філософів пройняв страх і сором, так що одні з них бігли з ганьбою, а інші увірували в Христа. Філософ же, який втратив дар слова, дав знаками зрозуміти, що він визнає свою помилку, так і правоту віри християнської, потім він припав до ніг святителя, і він зараз розвязався язик його від німоти: він почав привселюдно прославляти Господа нашого Ісуса Христа, після чого був хрещений разом з іншими друзями своїми.

З цієї нагоди цар і всі віруючі зраділи, і прославляли Бога , який дарував настільки чудову силу угоднику Своєму.

Цей святий Олександр потім убив своєю молитвою і злочестивого Арія.

Єретик Арій, через кілька років після першого вселенського собору, був покликаний до Константинополя; тут він звабив, за своїм лукавством, благочестивого царя Костянтина.    Костянтин запитав його: так чи він вірує, як заповідали вірувати святі отці на соборі Нікейському? Арій ж, тримаючи на грудях у себе хартію з написанням свого зловірря, вдарив себе рукою в груди і сказав:

- Я так вірую!

Таким чином цей єретик, по видимому висловлював згоду з віруванням, затвердженим в Нікеї, але в умі своєму говорив, що вірував так, як написав своєю рукою, запис якого і знаходилася у нього на грудях. І клявся нечестивий перед царем, кажучи, що "вірував так".

Не підозрюючи про таке лукавство, цар повірив словам Арія і послав його до святішого патріарха Олександра, і звелів йому прийняти в спілкування церковне Арія, як православного, при цьому призначений був і недільний день, в який Арія повинно було ввести в храм для спілкування з вірними.

Проте святий Олександр відмовлявся прийняти в спілкування Арія, як засновника єресі.

Тим часом субота проходила і наступала неділя. У ніч на неділю архієрей Божий упав на молитву у вівтарі перед престолом. Зі сльозами благав він Бога взяти душу його з тіла, аби не бачити йому того дня, в який Арій приступить до спілкування церковного та до причастя святих Таїн, або ж, з милосердя до Церкви Своєї, знищить Арія з середовища живих.

Святий Олександр молився так всю ніч; настав ранок і наближався час літургії. З палат царських Арій вийшов з великою гордістю, попрямувавши до храму, він був оточений царськими сановниками, і безліччю зброєносців.

Коли Арій підійшов до того місця, яке називалося "торжищем Константіновим" (тут стояв мармуровий стовп, що мав на собі статую царя), то його охопив великий страх від докорів його совісті; через страх Арій відчув необхідність у задоволенні потреби тілесної, і почав шукати якогось прихованого місця. Неподалік звідти перебувало загальне народне місце; увійшовши туди, Арій був несподівано вражений лютою хворобою нутрощі, і розверзлася утроба у нечестивого, як у Іуди (Мф.27: 1), так що всі нутрощі вийшли з нього.

Так жахливо загинув єретик.

Ті, що стояли поблизу і чекали виходу Арія, бачачи, що він довго не виходить, самі увійшли до нього, і знайшли його мертвим, лежачим в гною і в крові. І зараз по місту пройшло звістка про страшну несподіваної смерть єретика Арія; єретики були осоромлені, православні ж вельми раділи, що Христос, Бог істинний, явив помсту Своєму ворогові й противнику; особливо ж віддавав подяку Христу Богу святійший патріарх Олександр, дякуючи Богові за те, що Він явив милосердя Церкві Своїй, і врятував її від того лютого вовка.

Благочестивий цар Костянтин Великий, дізнавшись про таку смерть Арія, ще більш зміцнився в благочестивій вірі і вже до самої смерті своєї захищав догмати собору Нікейського.

Таку силу перед Богом мала праведна молитва великого архієрея Божого Олександра. Подібно гострого зброї, вона забила ворога Божого і доставила торжество Церкві православній; про це згодом згадував святий Григорій Богослов (5), у своєму слові до цареградців, відгукуючись зі схваленням і похвалою про Олександра, кажучи так:

- Воістину скажу вам: ви - учні славного Олександра, ревного поборника і проповідника Святої Трійці, який і словом і ділом озброївся проти єретичної омани. Ви пам'ятаєте про його рівноапостольні молитви, якими він знищив начальника та керівника єретиків на місці, якого був негідний єритик, щоб ганьбою віддати за ганьбу і щоб безчесно смертю, послане по заслугах, була б викрита на віки смертоносна, зла, єретична наука, що погубила багато душ.

Це слово говорив святий Григорій на похвалу святого Олександра і на посоромлення нечестивого Арія, чому і згадав про смерть Арія, що трапилася в безчесному місці, за молитвами Олександра, бо, подібно до того як Арій ображав Сина Божого, хулячи Його Божество, рівносильне і присносущне Богу Отцю , так і сам прийняв смерть безчесну; таким чином за образу було пімшено  образою.

Святий Олександр пас Церкву Христову достатню кількість років, поки не досяг глибокої старості. Коли він уже був при смерті, його словесні вівці обступили одр пастиря свого і запитали його:

- На кого залишаєш ти нас, своїх дітей, отче? Кого ти поставиш замість себе нашим пастирем; хто б міг, йдучи по стопах своїх, твердо керувати Церквою?

Олександр, вказавши на двох чесних мужів, - саме на Павла пресвітера і на Македонія диякона, сказав у відповідь:

- Якщо ви бажаєте мати пастиря розумного і прикрашеного чеснотами, то виберіть собі Павла, якщо ж хочете мати пастиря тільки пристойною, сяючого зовнішньою красою, то оберіть Македонія.

Сказавши це, святійший патріарх Олександр преставився до Господа, маючи від народження свого дев'яносто вісім років. Після нього престол прийняв святий Павло, перший патріарх константинопольський з сімох іме (6) (пам'ять його 6 листопада).

Святий Іоанн, прозваний Каппадоксом, бо він був родом з Каппадокії, прийняв престол константинопольського патріаршества після неправоверного Тимофея (7), в кінець царювання єретика Анастасія (8). Обрано був проти свого бажання (бо не хотів приймати цей високий сан), і був зведений на престол патріаршеский швидше народом правовірним, ніж владою царською. Іоанн не мав спокою від нечестивого царя (Анастасія) до дня смерті його, будучи ненавидимим їм і переслідуємий, бо цей цар захищав єресь Півночі, псевдопатріарха антіохійского (9), противника собору святих отців, що був у Халкідоні (IV Вселенського 10 ). Цей єретик Північ, слідуючи вченню Діоскора і Євтихія, відлучених на тому соборі і підданих анафемі, визнавав лише одне єство в Особі Господа нашого Ісуса Христа: він стверджував, що Слово і плоть у втіленні злилися в одне єство, і не визнавав в єдиному Особі Христовому двох природ, як навчили вірувати святі отці і як і нині, Церква оспівує: "єством Бог єси, і єством бувши людина нас ради: не в двох особах розділяється, але під двма єствами незлитно пізнаваний"  (11). Згаданий противник православ'я помилково стверджував, що Божество Святої Трійці страждало на хресті разом з людством Христовим з цієї причини він додавав до співу Трисвятого такі слова: "Розіпни за нас, помилуй нас".

Від цього окаянного Півночі виникла єресь акефалов, тобто безголових, названих так тому, що вони не визнавали влади єпископів православних над підлеглими їм церквами, подібно до того як глава начальствує над іншими членами, і кожен з них вважав себе начальником і вчителем, згідно з власним розуміння . Після того, як неправовірні єпископи і пресвітери, які захищали це псевдовчення, померли, серед тих єретиків не здійснювалося за звичайним церковному чину ні хрещення, ні божественної літургії; причащалися ж вони приготованим заздалегідь і довго його запасала агнця, збираючись у дні святої Пасхи і роздроблюючи агнець на маленькі частинки. Тоді кожен з цих єретиків обирав для себе віру, яку хотів; самовільно прийнявши владу учительства, вони вчили так і інших, проповідуючи їм своє псевдовчення. Тому від цих єретиків розплодилося дуже багато єресей, що суперечили одна одній; про цих єретиків згадує грецький церковний історик Никифор Калліст, у вісімнадцятій книзі, в главі сорок п'ятій, помічаючи так:

- До числа таких єретиків належав злочестивий цар Анастасій, який багато пошкодив Церкву Божу, виганяючи православних архієреїв з їх престолів; цей цар побажав вигнати і святого Іоанна, патріарха константинопольського, але суд Божий покарав єретика, і життя його було припинено смертю.

Не зайве було б згадати тут і про смерть цього нечестивого царя, що сталася за таких обставин.

За кілька днів до своєї кончини, цей цар бачив уві сні якогось страшного чоловіка, подібно до Судді який сидів зіславою на високому престолі, причому перед ним стояло багато народу. Цей Суддя тримав у руці Своїй книгу; розкривши цю книгу, він знайшов у ній ім'я Анастасія і, показавши це Анастасію царю, сказав:

- Я хотів дозволити тобі пожити більший час, але через твоє нечестя Я зітру з життя твої чотирнадцять років.

Сказавши так, Суддя витер написане в книзі, а цар ж, будучи охоплений страхом і трепетом, встав з тривогою від сну, покликав одного з найближчих радників своїх, на ім'я Аманта, з яким  в усьому погоджується (а також погоджується і що до, цього єретичним мудруванням), і переказав йому з сумом про те сонне видіння. Амант, вислухавши царя і прийшовши в жах від його розповіді, сказав:

- У цю ніч і я мав страшне бачення: мені здалося, що я стояв біля твого обличчя царського, як би слуга, але підійшла велика свиня, схопила мене за одежу, кинувши мене на землю, з'їла.

Переказуючи один одному про такі страшні сни і приходячи від цього в жах, вони покликали якогось волхва, на ім'я Прокла, і розповіли йому сни свої, щоб він тлумачив їх. Він сказав їм, що вони обидва скоро помруть.

І дійсно незабаром в палац царський вдарила блискавка і вбила царя. Так загинув нечестивий злою смертю.

За смерть царя Анастасія на престол царський був обраний Іустин (12), чоловік благочестивий і праведний. Амант ж і інші нечестивці, далі потурали  злим справах Анастасія та гнобили вірних, але потім  були віддані під суд праведний, і піддані смерті. Таким чином справдилися на Анастасії та на Аменті їх  нічні видіння.

Після смерті цих ворогів, настали мир і спокій в Церкві Христовій і серед її пастирів. Святіший патріарх Іоанн разом з новообраним благочестивим царем Іустином і з усім правовірним народом зраділи звільненню Церкви святої від ярма мучителів і співали в храмі подячні співи Богу. В недалекому ж часу після цього вони (цар і патріарх) скликали найближчих єпископів (числом сорок) на помісний собор і піддали анафемі Півночі, лжепатріарха антіохійського і всіх однодумців його, а разом з тим затвердили і вихваляли четвертий Вселенський собор, що був у Халкідоні.

Решта дні свого життя святий Іоанн прожив у світі церковному, зі старанністю пасучи ввірене йому стадо і догоджаючи Богові пробувши на престолі три роки, Іоанн з миром відійшов до Господа (13).

Святий Павло, шанований нині, - четвертий константинопольський патріарх того ж імені, був родом з Кіпру; престол патріарший він сприйняв після Микити (14), єретика іконоборця (15), за царювання Льва (16), сина Копронімова. Про цьому святому Павлові згадується в життєписі святого Тарасія (17).

Павло був муж праведний і благочестивий, але дуже слабовільний і боязкий, бо, бачачи великі муки за святі ікони, які брали багато правовірних від нечестивого царя, він приховував благочестя своє і вступав у спілкування з єретиками, хоча і не хотів того. По смерті того нечестивого царя він хотів відновити благочестивий звичай поклоніння святим іконам, але не міг цього зробити, бо не мав собі помічника, а тим часом іконоборство сильно зміцнилося в усьому місті, а також і в навколишніх країнах. З цієї причини Павло був дуже засмучений; бачачи, що на успіх сподіватися важко, він вирішив залишити престол патріаршества свого, на якому він пробув не більше чотирьох років; захворівши, він таємно пішов з дому патріаршого в монастир святого Флора, де взяв на себе святу схиму.

Скоро всюди знали про це, і всі були у великому подиві.

Цариця Іріна (18), дуже засмутилася про ту річ, дізнавшись, що патріарх поступив так, нікому нічого не сказавши. Ірина прийшла до нього з сином, царем Костянтином, і запитала його:

- Отче? Що ти зробив і з якої причини ти вчинив так?

Павло ж відповідав на це:

- Цей святий образ схимний спонукала прийняти мене хвороба і очікування близької смерті, але найбільше спонукали мене залишити престол патріарший церковні смути і чвари, бо Церква страждає, будучи замучена єрессю іконоборства; через довгого нечестивого мудрування єретиків, Церква отримала сильну рану, і я , окаянний, тричі вже схвалював ту єресь рукою моєю і моїм підписом; я не тільки не уникнув мереж зловірря, але я загруз у них мовою і моєю рукою, про що нині вельми сумую, але все більш уражає і обтяжує мою душу те, що я бачу, як всі країни, підпорядковані вашій владі, зберігаючи твердо православне сповідання віри, перебуваючи у православному вченні та радіючи, цураються церкви нашої і женуть нас, як чужих овець, від себе, як стада Христового. З цієї причини я не бажаю бути пастирем єретичного збору і волію краще бути у гробі, ніж підлягати анафемі від святої четвериці престолів апостольских (19). Але так як Бог дав у руки ваші владу скіпетра, щоб ви мали царське піклування про християнське стадо, розсіяному по країні, то зверніть свою увагу на скорботу Матері вашої, - Церкви, і не допустіть їй перебувати більше в невтішній печалі, але всіляко подбайте про те, щоб вона знову взяла колишню свою благоліпність. Чи не дозвольте більш мерзенної єресі, подібно якїйсь свині, яка вийшла з поля, спустошувати і розоряти виноград Христовий у ваше благовірне царювання, не дозволяйте єресі оскверняти виноград Христовий нечестивим мудруванням. Ви маєте вправного діяча, який може обробити гроно істинного віросповідання, виробивши його в божественному чавилі єдиної Церкви. Цей робітник наповнить чашу премудрості і приготує для народу благочестивого пиття православного мудрування.

Запитали його:

- Отче? Про кого ти говориш це?

Він відповідав:

- Я кажу про Тарасія (20), першого радника вашого царського ; я знаю, що він гідний бути управителем Церкви, так як він може жезлом розуму свого відігнати єретичне марнослів'я і упасти розумно словесне стадо Христове, зібравши його за єдиної огорожею правовірності.

Почувши такі слова від патріарха Павла, благочестива цариця Ірина і син її, цар Костянтин, відійшли зі скорботою. Павло ж, звернувшись до деяких вельможам, що залишилися у нього, сказав їм:

- О, як би хотів я не бути на тому престолі в той час, коли Церква була в сум'ятті від єретиків, засуджених вселенськими престолами. Якщо не буде скликаний сьомий Вселенський собор і якщо не буде засуджена єресь іконоборча, ви не будете врятовані.

Вельможі сказали йому:

- Для чого ж ти при поставлених в патріархи, дав письмове схвалення іконоборства?

Відповідав Павло:

- Так як я дав тоді підпис, то тепер я каюся в цьому і боюся покарання від Бога за те, що мовчав тоді страху заради і не говорив вам істини. Нині ж я каюся, і кажу, що ви не можете сподіватися на порятунок, якщо перебуватимете в тому єретичному мудруванні.

Через кілька днів після цього патріарх спочив з миром (21). З того часу громадяни в Константинополі почали вільно і без страху розмовляти і сперечатися з єретиками про шанування святих ікон, і стали на їх захист, яких ніхто не наважувався  захищати  ще з часу Льва Ісавра (22).

Узнавши все це про що згадується нині трьох святителів: Олександра, Івана і Павла, прославимо Єдиного в Трійці Бога, Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

 

 

Кондак, глас 8:

Христовою любов'ю палаємо славнії, і ярем його прийнявши хрест чесний, наслідувачі того життя покажіття, і божественної слави його причасниками  будьте, Олександре богомудрий з Іоанном, Павлом дивовижним і славним. Тим же перед престолом Його стояще , старанно моліться за душі наші.

 _________________________________________________________________________

1) Хорєпископ - сільський єпископ, - єпископ селищ, прилеглих місту.

2) Митрофан патріарствував з 315 р. по 325 р.

3) Правив Сходом з 324 р. по 337 р., Заходом - з 306 р. по 337 р.

4) Олександр патріарствував з 325 р. по 340 р.

5) Святий Григорій Богослов (Назіанзін) був недовго (менше року) патріархом константинопольським; він відомий своїми піднесеними творіннями, за які й одержав назву "Богослова". Пам'ять його 25 січня.

6) Павло (I-ий) патріарствував з 340 р.; незабаром був вигнаний і знову повернуто в 347 р.; керував патріаршим престолом до 350 г.

7) Тимофій (I-ий) патріарствував з 511 р. по 518 р.

8) Імператор Анастасій (Дикор) царював з 491 р. по 518 р.

9) Північ патріарствував з 512 р. по 519 р.

10) В 451 р.

11) Догматик 6-го голосу.

12) Юстин I-ий царював з 518 р. по 527 р.

13) Іоанн патріарствував з 518 р. по 520 р.

14) Микита I-ий патріарствував з 766 р. по 780 р.

15) іконоборча єресь з'явилася в VIII ст. Іконоборці нерозумно змішували іконопочитання з ідолопоклонством. Найбільш затятими поборниками іконоборства були імператори: Лев III Ісаврянин (717-741 рр..) Та Костянтин V Копроним (741-775 рр..). Ця єресь була засуджена на VII Вселенському соборі, що відбувався в 787 р. в місті Нікеї.

16) Лев IV (Хазар) царював з 775 р. по 780 р.

17 Пам'ять святого Тарасія святкується св. Церквою 25 лютого.

18) Імператриця Ірина царювала з 797 р. по 802 р.

19) розуміються патріарші престоли: константинопольський, римський, антіохійський і олександрійський.

20) Тарасій був патріархом константинопольським (після Павла IV) з 784 р. по 806 р.

21) Павло IV патріарствував з 780 р. по 784 р.

22) Лев III (Ісавр), царював з 717 р. по 741 р., був лютим іконоборцем.

 

Підготував студент 3 курсу Богословського відділення

Краснодемський Назар


Версія для друку
Автор: prodo
Дата створення: 2011-09-15
Рубрика:
Перегляди: 3675

Пошук

Наші друзі

Івано-Франківський Богословський Інститут ім. преп. Феодосія Манявського

Вища Богословська Академія при Івано-Франківському Єпархіальному Управлінні ПЦУ

Київська Православна Богословська Академія

Дніпровська Духовна Семінарія

Львівська Православна Богословська Академія

Волинська Православна Богословська Академія

cerkva.te.ua

Рівненська духовна семінарія

Львівська духовна семінарія святого апостола і євангелиста Іоана Богослова


eXTReMe Tracker

Пишіть нам. Е-mail:
Всі тексти, зображення, ілюстрації та інший вміст цього веб-сайту є власністю
Богословського відділення КПБА при ФТФ ЧНУ ім. Ю. Федьковича.
При використанні будь-якої інформації з даного сайту посилання
на
www.bogoslov.cv.uaОБОВ’ЯЗКОВЕ.